Rätt tid för FN-Föreningens arrangemang på FN-dagen

Tisdagen den 24 oktober arrangerar FN-Föreningen i Norrtälje ett arrangemang ingående i Klimatveckan. Det är Staffan Laestadius, professor emeritus i industriell omvandling vid KTH, som kommer att prata om den nödvändiga omställningens innebörd och hur vi genom kraftfulla och ännu möjliga satsningar och med en strimma av hopp kan nå målet. Han kommer också att ta upp FN:s arbete i klimatfrågan.

Det har i programblad och annonseringar på Facebook med mera förekommit olika klockslag. Det rätta klockslaget ska vara 18.30-20.30 och inget annat!

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.